trick or treat

15-10-2020

Halloween to dla wielu dobra zabawa oraz przebieranie się w przed dzień wszystkich świętych, odchody przypadają na noc 31 października. Poniżej przedstawiamy kilka interesujących ciekawostek na jego temat.

Halloween jest świętem wywodzącym się z celtyckiej kultury- nie jest to rdzenne Amerykańskie święto jak myśli wielu. Celtycki obrządek Samhain, którego nazwa w tłumaczeniu oznacza koniec lata jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych w przeciągu roku. Jego umowna data jest ustalona z nocy 31 października na 1 listopada. Święto symbolizowało moment wkraczania zimy do natury. Według tego święta duchy zmarłych w ostatnim roku zstępują na ziemię, celem jest znalezienie żywej osoby, która zapewni duchowi dom na najbliższy rok. Celtowie w tym dniu gasili ogniska, pochodnie oraz przebierali się w łachmany by duch ich domu nie wziął za gościnny. Przed domem wystawiano jedzenie by duchy nie zechciały wejść. W późniejszym czasie biedni Irlandczycy chodzili po domach bogatych częstując się wystawioną żywnością- zwyczaj ten się przekształcił w zbieranie cukierków.

Zwyczaj Celtów został przekształcony w Halloween czyli neologizm powstały od słów All Hallows Eve ( wigilia wszystkich świętych) przez Irlandzkich imigrantów.