Maska antywirusowa czyli obowiązek zakrywania twarzy wprowadzony w Polsce.

17-04-2020

Cały świat opanowała epidemia wirusa- rok 2020 zapowiada się fatalny w skutkach. Od 16 kwietnia rząd nakazał Polakom zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej. Zakrywanie ust i nosa ma pomóc ograniczyć zarażenia poprzez mniejsze rozpylanie zarazków. Maska chroni osoby zdrowe przed tymi, które zarażają i przechodzą wirusa bezobjawowo. Za niedostosowanie się do obowiązujących zakazów mają sypać się mandaty lawinowo. Co ważne twarz można zakrywać skutecznie nie tylko maseczką ale można użyć do tego celu szala, chusty lub t-shirtu. Co ważne nie każdy musi używać maski antywirusowej lub przyłbicy ochronnej.

Gdzie należy zakładać maseczkę?

- w środkach transportu publicznego lub w pojazdach, w których przemieszczają się osoby niezamieszkujące razem, nie prowadzące wspólnego gospodarstwa domowego

- place, drogi, obiekty kultu religijnego, sklepy i obiekty handlowe, w przestrzeni publicznej i ogólnodostępnej

Po co w ogóle musimy nosić maseczki?

Osoby chore, które mogą przechodzić chorobę bezobjawowo zasłaniając twarz i usta spowalniamy łańcuch zarażania się. Materiał zasłaniający twarz działają jak bariera nie pozwalając się na szybkie rozprzestrzenianie się kropelek płynów ustrojowych minimalizując ich rozprzestrzenianie się w atmosferze.

Kto nie musi nosić maski?

Z obowiązku ubierania masek ochronnych i zakrywania twarzy są dzieci do 4 roku życia oraz osoby, które nie mogą tego uczynić w związku z chorobami ( niezdolność zakrycia samodzielnego lub problemy w oddychaniu).  

Pamiętajcie iż obowiązek zakrywania twarzy ( nosa i ust) został wprowadzony do odwołania. Chroń siebie i innych.