Międzynarodowy Dzień Kobiet

23-02-2021

dzień kobiet W Polsce Dzień Kobiet zyskał swoją popularność w czasach PRL, na świecie rozpowszechniony był nieco wcześniej gdyż już na początku XXw. Ale tak naprawdę już w Starożytnym Rzymie obchodzono Dzień Kobiet. W pierwszym tygodniu marca świętowano hucznie MATRONALIA- obchodziły ten dzień kobiety zamężne ( matrony) celebrując małżeństwo, płodność. Mężowie tego dnia obdarowywali swoje ukochane a żony wyprawiały przyjęcia. Wbrew temu iż świętować miały matrony było to święto też pań lekkiego obyczaju i niewolnic.

Początki współczesnego dnia kobiet przypisuję się do marszu z 1909 roku upamiętniający strajk z 1908 roku – kobiet w przemyśle tekstylnym. Oficjalny międzynarodowy dzień kobiet został ustanowiony w 1910 roku podczas zjazdu w Kopenhadze poświęconym prawom kobiet.

Z upływem lat każde Państwo ma tradycję dotyczącą tego dnia. Włosi obdarowują kobiety, które również sprawiają sobie prezenty nawzajem. Białorusinki tego dnia otrzymują premie, a w Wielkiej Brytanii tego dnia są organizowane wykłady oraz spotkania dotyczące praw kobiet. W Chinach tego dnia panie pracują tylko połowę dniówki a w Iranie świętowanie jest surowo zabronione. W Polsce od czasów wojny do 1993 roku dzień kobiet był świętem Państwowym. Po upadku komuny w Polsce święto zmieniło swoje obchody i z roku na rok coraz bardziej przybiera na popularności. Dużym zainteresowaniem wśród prezentów, które otrzymują tego dnia Panie są kwiaty, czekoladki oraz drobne upominki.